fbpx

Zmluva o dielo: Kedy ju použiť a čo do nej napísať?

V minulom blogu sme sa venovali téme kúpnej zmluvy a jej príprave. Zmluva, ktorá sa s kúpnou zmluvou často zamieňa je zmluva o dielo. Táto zmluva, podobne ako aj kúpna zmluva, je upravená viacerými právnymi predpismi. Pri jej uzatváraní je dobré vedieť, čo sa presne rozumie pod pojmom “dielo” a následne si vybrať správny typ zmluvy ako aj právny predpis, podľa ktorého ju chcete uzatvoriť. Ak si ju ale chcete pripraviť sami, vedieť potrebujete aj to, čo takáto zmluva musí obsahovať. Tu je niekoľko rád, ako pripraviť dobrú zmluvu o dielo a vyhnúť sa tak zbytočným sporom. 

Kedy použiť zmluvu o dielo a čo je to vlastne „dielo“? 

Zmluva o dielo predstavuje záväzok zhotoviteľa vykonať určité dielo a zároveň záväzok objednávateľa zaplatiť za jeho vykonanie určitú vopred dohodnutú cenu. Zmluva o dielo je teda podobne ako kúpna zmluva zmluvou odplatnou. Rozdiel medzi nimi spočíva v ich predmete. O kúpnu zmluvu pôjde predovšetkým vtedy, ak od predajcu nadobúdate jedinečnú konkrétnu vec (napr. pozemok, auto) alebo určité množstvo nejakej veci (napr. 5 kg pšenice). Pri zmluve o dielo naopak pôjde o zhotovenie alebo vykonanie určitého diela. Dielom sa pritom rozumie napríklad:   

  • zhotovenie určitej veci (pokiaľ nejde o kúpnu zmluvu); 
  • montáž určitej veci a jej údržba; 
  • vykonanie dohodnutej opravy alebo úpravy určitej (už existujúcej) veci; 
  • hmotne zachytený výsledok inej činnosti; a 

Pri pohľade na túto definíciu vidíme, že zhotovenie veci môže za určitých okolností spadať aj pod kúpnu zmluvu. Kedy tomu tak bude? Tu je rozhodujúce predovšetkým to, kto je dodávateľom materiálu na zhotovenie predmetného diela. Ak je ním sám zhotoviteľ, vo väčšine prípadov pôjde o  zmluvu kúpnu. Výnimkou je situácia, kedy je činnosť zhotoviteľa hodnotnejšia ako samotný materiál, ktorý použije. Vtedy pôjde o zmluvu o dielo. Ak naopak materiál dodá objednávateľ a zhotoviteľ prispeje len svojou činnosťou v podobe výroby novej veci, alebo nejakej opravy, či úpravy, ide o zmluvu o dielo.  

Uveďme si príklad: Ak si necháte zhotoviť napr. kuchynskú linku na mieru, ktorej materiál dodá jej výrobca, pôjde o  zmluvu kúpnu. Ak si tú linku necháte o pár rokov opraviť alebo úplne prerobiť, uzatvoríte pritom zmluvu o dielo. O zmluvu o dielo pôjde aj vtedy, ak si do tej kuchyne chcete zavesiť rodinný portrét, ktorý vám zhotoví maliar s tým, že všetko potrebné si naň zaobstará sám. Podstatnou častou takéhoto diela je totiž umelecká činnosť maliara a nie materiál, ktorý pritom použije. 

Hore uvedené pravidlo dodania materiálu však neplatí pri stavbách. Pri ich zhotovení, úprave, montáži, oprave alebo úprave ide vždy o zmluvu o dielo, bez ohľadu na to, kto dodáva materiál. 

Podľa akého právneho predpisu sa uzatvára? 

Zmluvu o dielo nájdeme upravenú v Občianskom a v Obchodnom zákonníku. Podľa Obč. zák. postupujú hlavne fyzické osoby – nepodnikatelia. Zmluvy uzatvorené medzi podnikateľmi sa naopak riadia ustanoveniami Obch. zák. Aj fyzické osoby – nepodnikatelia však môžu uzatvoriť zmluvu o dielo podľa Obch. zák., ak sa na tom výslovne dohodnú v zmluve. Aký je medzi týmito právnymi úpravami rozdiel?  

Okrem subjektov je to hlavne v rozsahu práv a povinností zmluvných strán. Pri zmluve o dielo podľa Obč. zák. má zhotoviteľ napr. zákonné právo vyžadovať od objednávateľa platenie preddavkov. Avšak podľa Obch. zák. tak môže urobiť len vtedy, ak si to zmluvné strany výslovne dohodnú v zmluve. Ďalším príkladom je určenie ceny na základe rozpočtu. Podľa Obč. zák. sa takáto cena nesmie zvýšiť bez súhlasu objednávateľa, ktorý má právo od zmluvy odstúpiť, ak s novou cenou nesúhlasí (pozri § 635 Obč. zák.). Naopak, podľa Obch. zák. sa zhotoviteľ môže domáhať primeraného zvýšenia ceny, ak zo zmluvy vyplýva, že cena určená rozpočtom nie je úplná alebo záväzná. Ak objednávateľ s takýmto zvýšením ceny nesúhlasí, jej zvýšenie určí súd na návrh zhotoviteľa. Objednávateľ má právo odstúpiť od zmluvy len v prípade, ak takéto zvýšenie presahuje cenu určenú v rozpočte o viac ako 10% (pozri § 547 Obch. zák.).    

Ak ste teda fyzická osoba – nepodnikateľ, ustanovenia Obch. zák. pre vás nemusia byť výhodné. V určitých prípadoch vás síce chránia kogentné ustanovenia § 52-54 Obč. zák. o spotrebiteľských zmluvách, no v ostatných prípadoch odporúčame opatrnosť.   

Tu ešte pripomíname, že zmluvy, ktorých predmetom je zhotovenie literárneho, či iného umeleckého alebo vedeckého diela, sa uzatvárajú primárne podľa autorského zákona (pozri § 39 tohto zákona) s primeraním použitím ustanovení Obč. zák. Režimu autorského zákona sa však v tomto článku nebudeme venovať. 

Čo by mala obsahovať dobrá zmluva o dielo? 

Zmluvy o dielo sú v praxi pomerne časté a ich obsah často vôbec neriešime. Ak si napr. dáte opraviť auto alebo povedzme topánky, očakávať budete asi len potvrdenie o prevzatí objednávky a doklad o zaplatení a nie nejakú detailnú zmluvu. Zákonodarca preto písomnú formu zmluvy o dielo nevyžaduje. Situácia je však iná v prípade, ak ide o dielo vyššej hodnoty ako je napr. rekonštrukciu domu. Tu vám dobre pripravená zmluva môže ušetriť veľa nepríjemností. Čo by mala obsahovať?  

Každá zmluva o dielo musí v prvom rade obsahovať náležitosti, ktoré sú podľa zákona potrebné k tomu, aby bola platná (t. j. predmet plnenia a cenu). Ideálne ale je, ak zahŕňa aj ďalšie ustanovenia, ktoré jasne vymedzia práva a povinnosti zmluvných strán. Tu sú príklady toho, čo by dobrá zmluva o dielo mala/mohla obsahovať:   

  • právny predpis podľa ktorého sa uzatvára (Občiansky alebo Obchodný zákonník); 
  • označenie zmluvných strán (t. j. zhotoviteľa a objednávajúceho) – pri fyzických osobách sa uvádza meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, miesto trvalého pobytu a štátne občianstvo; pri právnických osobách je potrebné uviesť názov, sídlo a identifikačné číslo, ak je pridelené (prípadne iné identifikačné údaje);
  • označenie diela – tu treba presne špecifikovať, čo je objednané a čo sa má zhotoviť, pri stavbách odporúčame priložiť aj projekt stavby a relevantné technické parametre;  
  • záväzky zmluvných strán – t. j. záväzok zhotoviteľa vykonať určité dielo a záväzok objednávateľa prevziať ho a zaplatiť zaň dojednanú cenu; 
  • dohoda o cene – samotná cena nemusí byť v zmluve výslovne uvedená. Ak sa na nej zmluvné strany nedohodnú, Obch. zák. vyžaduje aspoň uvedenie spôsobu jej určenia, alebo výslovný prejav zmluvných strán uzatvoriť zmluvu bez takéhoto určenia. Platiť sa v takomto prípade bude cena primeraná alebo cena, ktorá sa obvykle platí za porovnateľné dielo. Takto určená cena však môže byť predmetom sporov. Z hľadiska právnej istoty preto odporúčame dohodnúť cenu priamo v zmluve. Navyše, ak sa cena určuje podľa rozpočtu, vyjadriť treba aj to, či ide o rozpočet zaručený (nemenný) alebo nezáväzný (neúplný). 
  • platobné podmienky – t. j. akým spôsobom prebehne platba (v hotovosti, prevodom, vcelku, na splátky), v akej lehote (ak nie je dohodnuté inak, platí sa až po skončení/vyhotovení diela), dojednanie o preddavkoch (ak sa budú platiť), prípadne náležitosti faktúry (ak bude vystavená); 
  • lehota na vykonanie diela – žiaduca je hlavne vtedy, ak nejde o zhotovenie diela na počkanie; 
  • spôsob vykonania diela – napr. to či je zhotoviteľ povinný vykonať dielo osobne alebo ním môže poveriť aj inú osobu; zhotoviteľ sa môže zaviazať, že bude plniť pokyny objednávateľa a dohodnutý môže byť aj spôsob kontroly priebežne vykonávaných prác; 
  • spôsob odovzdania diela – napr. určenie miesta odovzdania, spôsob prepravy, povinnosť spísať pri odovzdávaní zápisnicu, a pod.;  
  • určenie okamihu prechodu vlastníckeho práva a prechodu nebezpečenstva škody na diele (ak nie je dohodnuté inak, dochádza k nim odovzdaním veci); 
  • sankcie za porušenie povinností niektorej zmluvnej strany – napr. povinnosť zaplatiť zmluvnú pokutu, a pod. 

V závere zmluvy by nemali chýbať ani štandardné záverečné ustanovenia, miesto a dátum uzatvorenia zmluvy a podpisy zmluvných strán. 

V praxi sa však často stáva to, že zmluvné strany uzatvoria zmluvu o dielo len ústne bez presného vymedzenia všetkých podmienok a požiadaviek. Ďalšou častou chybou je zaplatenie ceny diela v hotovosti bez dokladu. Pri komplexnejších a finančne nákladných dielach sa však podobným chybám radšej vyhnite! 

Stretli ste sa v súvislosti so zmluvou o dielo s nejakým problémom? Pomôcť vám vieme hlavne s vymáhaním pohľadávky od objednávateľa. Stačí nás len kontaktovať